Balkany - Klub turystyczny ŚWIT

Idź do spisu treści

Menu główne:

Balkany

Ale to już było... > Pieszo_auto_itp > 2013

BAŁKANY ZACHODNIE

Na autokarową wycieczkę po krajach byłej Jugosławii wybraliśmy się z WYTWÓRNIA WYPRAW. Trafiliśmy na super pilota Mateusza i super kierowcę Tadeusza.
Mamy duży szacunek dla Tadeusza, który od rana( nierzadko od 6.00) do wieczora woził nas bardzo malowniczą trasą nad wybrzeżem Adriatyku ( zakręt za zakrętem) lub po serpentynach w górach i był zawsze pełen humoru.

Magistrala Adriatycka to główna droga łącząca miasteczka bałkańskie nad morzem z jednej strony morze, z drugiej góry, które wydają się bardzo wysokie, bo widać je od poziomu zero.

BOŚNIA I HERCEGOWINA
to jedno państwo, ale do dziś trudne to zjednoczenia. Bośnia jest głównie muzułmańska, Hercegowina prawosławna. Główne miasta to Sarajewo (stolica) i Mostar. W obu miastach od wieków rzeki dzieliły je na dwie części - muzułmańską i prawosławną, a łączyły kamienne mosty.

Mostar
Sarajewo

W obu miastach widać jeszcze ślady wojny z lat 1993-95.W Sarajewie wrażenie robi biały cmentarz ofiar ostatniej wojny i „sarajewskie róże” (plastikiem wypełnione miejsca, w których zginęli ludzie po wybuchu bomby).

Sarajewo

Inna ważna data dla Sarajewa to 28.06.1914, gdy został tu zastrzelony arcyksiążę austriacki Franciszek Ferdynand  (następca tronu) - był  to oficjalny początek I wojny światowej.

Mostar i turecka część Sarajewa zachowały swój klimat średniowiecznych miast.

Zaskakujący jest w Bośni i Hercegowinie ośrodek kultu religii katolickiej w Medugorje - miejscu objawień dzieciom Matki Boskiej.

Medjugorie
Medjugorie
Pocitelj

Dużo przyjeżdżających pielgrzymek (również z Polski) spowodowało, że z małej wsi postaje bogata miejscowość z pensjonatami, ze sklepami, z handlem pamiątkami. Katolicki kościół  jest klimatyzowany, a przy nim jest duży plac na uroczystości. W polu powstaje centrum handlowe (DEICHMAN już działa).
Kamienny Pocitelj to XV-XVII w. osada turecka  założona na zboczu góry. Jest meczet, łaźnia, mendesa (szkoła muzułmańska), nawet bałkańska wieża zegarowa - tutaj czas zatrzymał się w miejscu.

Najprzyjemniej jednak w Bośni i Hercegowinie było pod wodospadami w Kravicach. Za 0,5 Euro wstępu mieliśmy kąpiel w fantastycznym miejscu.

Nasz pilot w przyszłości polecał nam podróż pociągiem z Sarajewa w kierunku wybrzeża
linia kolejowa często biegnie serpentynami po górach znacznie wyżej niż droga - widokowo pewnie jest fantastyczne.

Zaskakująco wyglądało wybrzeże CHORWACJI. Wyspy Dalmacji zasłaniają widok na Adriatyk. Dubrownik oglądaliśmy wieczorem. Stare miasto otoczone potężnymi murami miejskimi wyglądało, jakby wszyscy właśnie wyszli na ulicę zjeść kolację.

Dalmacja

CZARNOGÓRA (MONTENEGRO) najmniejsze i najmłodsze państwo byłej Jugosławii (nie licząc Kosowa). Samodzielnie funkcjonuje od 2006r. Czarnogóra  o powierzchni 13,8 tys.km 2 może być porównana do naszego woj. lubuskiego, a liczba mieszkańców 620 tys. jest mniejsza niż w naszym Trójmieście. Obowiązującą walutą jest EURO.
Największe, najładniejsze i najstarsze miasteczka są w zatokach na wybrzeżu Adriatyku oraz nad Boką Kotorską. Większość kraju to góry. Wybrzeże jest skaliste, plaże kamieniste lub wręcz betonowe. Jedynie w Ulcinju jest  14 km piaszczystych plaż, przy czym są one mało podobne do naszych plaż. Piasek jest drobny jak pył, w kolorze ciemno szarym (nie jest to jednak brudny piasek, tylko zawierający lecznicze minerały). Woda ciepła, ale lepiej nie wchodzić bez butów.
Powszechnie rośnie winorośl, kiwi, figi, oliwki, a na polach arbuzy. Palmy, agawy, oleandry, rododendrony itp. są sadzone przy ulicach.

Plamy
Plaza

Wizytówką Czarnogóry jest maleńka wyspa Sveti Stefan połączona groblą z lądem, która od XV w. była  ufortyfikowaną osadą rybacką. W latach 50-tych XX w. mieszkańców wysiedlono, a budynki zaadoptowano na ekskluzywne hotele.

Sveti Stefan

Ostatnio powtórnie wyremontowano to miasto-hotel i wstęp mają tylko goście hotelowi ( piosenkarze, aktorzy). Przed kilku laty można było wejść na ten teren za 7 euro i podobno nikt nie żałował wydanych pieniędzy-średniowiecze w pigułce. Na szczycie góry nad wyspą Rosjanie zbudowali nowe osiedle, które Czarnogórcy nazywają” św. Stefan w niebie”.

Najładniejszym obszarem w Czarnogórze jest Boka Kotorska, a nad nią doskonale zachowane średniowieczne miasto Kotor (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Najlepsze widoki na Bokę Kotorską i miasto są z muru obronnego miasta, który sięga szczytu góry (mur zwany jest „kotorskim murem chińskim”). A jeszcze lepsze widoki są podobno z „agrafek kotorskich”.

Kotor
Perast

Ładnym, starym miasteczkiem nad Boką Kotorską jest Perast. Zaskakująca była informacja, że obecnie ma tylko ok.300 mieszkańców. Naprzeciw Perastu są dwie malownicze wyspy - Wyspa św.Jerzego z nieczynnym klasztorem oraz Wyspa Matki Boskiej na Skale-sztuczna wyspa z kościołem zbudowanym z powodu cudownego obrazu.

Kolejnym miastem nad Boką Kotorską jest Herceg Novi. Można stąd popłynąć statkiem do Błękitnej Groty po drodze mijając bastiony zbudowane do obrony Boki Kotorskiej. Do Błękitnej Groty stateczki wpływają pod skalnym łukiem-nazwa groty nawiązuje do pięknego koloru wody, a główną atrakcją są  kąpiele wodne (o ile pogoda pozwala).

Błekitna Grota
Błekitna Grota

Góry Durmitoru z Jeziorem Czarnym i Kanionem rzeki Tary są Parkiem Narodowym wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Kanion Tary jest najgłębszym kanionem w Europie i drugim (po Kolorado) na świecie. Brzegi kanionu łączy most o wysokości od 150do 170 m wysokości. Na Tarze organizowane są raftingi.

Kanion rzeki Tary
Kanion rzeki Tary
Kanion rzeki Tary



Duże wrażenie zrobił na mnie wykuty w skale wysoko w górach Monastyr Ostrog - święte miejsce w Czarnogórze. Zaskoczyła mnie nie tyle jego architektura (bardzo ciekawa), co fakt, że było tam wielu pielgrzymów, którzy najprawdopodobniej nocowali na placu przed kościołem na materacach lub wręcz na tekturach. Przed południem z torbami, z plecakami schodzili w dół. Zupełnie inaczej wyglądało to w Medugorje.

Ostrog
Ostrog




Specyficznym miejscem są ruiny miasta Stary Bar. Kamienne miasto z tysiącletnią historią - z akweduktem, kościołami, pałacem, łaźnią, wieżą bałkańską ostatecznie przegrało z trzęsieniem ziemi w 1979r. Mieszkańcy opuścili stare miasto i na brzegu morza zbudowano nowe miasto nazwane Bar. Teraz Stary Bar zwiedzają turyści.

Stary Bar
Stary Bar

Dobrze zachowane średniowieczne części miast są też nad morzem w miastach w Starej Budvie ...

Stara Budva

... i w Starym Ulcinju.

Stary Ujcinj
Ujcinj
Ujcinj

ALBANIA liczy ok.3 mln. mieszkańców, z czego ok. 20% mieszka w stolicy w Tiranie. Po okrasie izolacji i budowy komunizmu Albania otworzyła się na świat i pozwala inwestować obcym firmom. Tirana rozwija się i upodabnia do innych miast europejskich - nowoczesne wieżowce, znane marki itp. Są jednak jeszcze na ulicach chińskie trójkołówki i żebrzące dzieci. Wszędzie widać flagi i godło narodowe (na czapkach, torbach, koszulkach, długopisach itp.)

Tirana
Tirana

W mniejszych miejscowościach na dachach domów widać zbiorniki, a także wystające pręty - nieukończenie budowy oznacza uniknięcie podatku. Osobliwością Albanii są bunkry, które miały chronić ludność przed ewentualnym wrogiem. Pobudowane w latach 60-tych i później  XX w. w liczbie umożliwiającej ukrycie całej ludności(600-700 tys. bunkrów), nigdy nie były wykorzystane - rozpadają się i straszą.

Tirana
Tirana
Albania

Podobno na wybrzeżu Albanii są ośrodki świadczące usługi na dobrym  poziomie - ceny są atrakcyjne, ale nie sprzątane śmieci nie zachęcają do powrotu tutaj.

MACEDONIA
nie ma dostępu do morza, ma jednak wielkie Jezioro Ohridzkie - plaże nad nim wyglądają jak te nad morzem. Stara część miasta Ohrid pnie się w górę w kierunku ruin zamku cara Samuela. Urzekło mnie, że jest tam wykorzystywany każdy kawałek ziemi, żeby posadzić kwitnące rośliny i pnącza. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że pod tą częścią miasta jest jeszcze starsze miasto z czasów rzymskich- odsłonięto rzymski amfiteatr.

Orhid
Orhid

W mieście na stoiskach i w sklepach sprzedaje się powszechnie „perły ohridzkie” - wykonywanie takiej biżuterii należy do rodzinnych tradycji miasta.

Orhid

Skopie stolica Macedonii zniszczona prawie w całości przez trzęsienie ziemi w 1968 r. Ocalał kamienny most łączący część muzułmańską z prawosławną. W przyszłym roku zakończy się kilkuletni plan odbudowy miasta. Zaskakuje panująca tutaj pomnikomania - pobudowano wiele gigantycznych pomników. Najbardziej znaną skopianką jest bł. Matka Teresa z Kalkuty. Zaznaczone jest miejsce, gdzie stał jej dom rodzinny, jest też dom-muzeum poświęcony jej pamięci. (Pomniki Matki Teresy widzieliśmy też w muzułmańskim Ulcinju i przy lotnisku w Tiranie - prawdopodobnie znaczenie ma jej albańskie  pochodzenie.)

Skopje
Skopje
Belgrad

W okolicach Skopie jest Kanion Matka, skąd łodziami dopływa się do jaskini w górach. Dostęp z wody to  jedyna możliwość, żeby ją zobaczyć. Spod skał wypływa źródło z krystaliczną wodą - widać dno na 7 m głębokości.

Kanion Matka

Belgrad - stolica Serbii jest podobna do innych miast europejskich. Zaskakuje jednak zniszczonymi budynkami, które nie zostały odbudowane po ataku wojsk NATO w 1999r.

Belgrad

Podróżowanie z wycieczką zorganizowaną daje pewne ograniczenia głównie programowo czasowe (zawsze chciałoby się być dłużej), ale daje też niesamowity komfort, bo poza jedzeniem o nic nie trzeba się martwić.

Daria


Więcej zdjęć: TUTAJ

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego